kielichy

  Kielich mszalny Bpa J. Matulewicza - surowiec: srebro i plater; wytwórnia firm: Norblin i S-ka oraz Werner i S-ka, Warszawa, Polska; lata 1921-1931. Wygrawerowany rok 1918, niezależnie od późniejszej dedykacji, wskazuje na czas konsekracji biskupiej Jerzego Matulewicza. Kielich mszalny z pateną ze złoconego srebra opatrzony jest z wewnętrznej strony stopy napisem grawerowanym w jęz. litewskim następującej treści: "Jeżeli nie może ominąć mnie ten kielich, niech będzie wola Twoja"- "Jego ekselencji Biskupowi Wileńskiemu Jerzemu z Matulaitisów Matulewiczowi - litewscy chrześcijańscy demokraci i katolicy /.../ 8 grudnia 1918 r." Data wskazuje na ingres ordynariusza do katedry wileńskiej.

  komża_stuła

  Sutanna Bpa J. Matulewicza - czarne sukno wełniane, podszewka czarna bawełniana; wytwórnia polska; XX wieku. Komża z batystu bawełnianego z ręcznym haftem Richelien, wyrobu polskiego z XIX/XX w. i stuła biała Bpa J. Matulewicza - mora jedwabna; ręczny haft i frędzle z metalowej nici w kolorze złota i srebra; wytwórnia polska; XX w.

  sutanna

  Mantolet fioletu biskupiego Bpa J. Matulewicza - wierzch wełniany, podszewka jedwabna, lamówka z plecionego sznurka jedwabnego; wytwórnia zachodnioeuropejska (Włoska?); XX w.; pas biskupi - wykonała Pracownia Krawiecka Tercjarzy na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie z surowca importowanego z Włoch. Zapewne upamiętnia udział Biskupa wileńskiego w konferencjach i w uroczystych spotkaniach Konferencji Biskupów Polskich.

  narzuta na sutannę

  Mucet fioletu biskupiego Bpa J. Matulewicza - wierzch wełniany, podszewka jedwabna; surowiec importowany z Włoch; XIX/XX w. - wykonała Pracownia Krawiecka - Tercjarze Krakowskie Przedmieście - Warszawa.

  piuska

  Piuska biała wśród garderoby Bpa J. Matulewicza - mora jedwabna; import z Włoch; XX w.

  pod marynarkę

  Kamizelka czarna Bpa J. Matulewicza - wierzch wełniany (boston), plecy bawełniane (antracyt), podszewka lniana naturalnego koloru; wytwórnia zachodnioeuropejska; XIX/XX w.

  rękawiczki

  Rękawiczki białe wśród garderoby Bpa J. Matulewicza - bawełniane, z haftowanym doszytym mankietem z adamaszku, w podszewce atłas jedwabny, usztywniony specjalnym papierem; import z Włoch; XX w.

  pas

  Mankiet biały wśród garderoby Bpa J. Matulewicza - mora jedwabna, podszewka jedwabna; wytwórnia zachodnioeuropejska; XIX/XX w.

  biret

  Biret czarny Bpa J. Matulewicza - wierzch jedwabny, wnętrze bawełniane, usztywnienie ze skóry cielęcej, pompon z jedwabiu syntetycznego; import z Włoch, XX w.

  buty

  Pantofle liturgiczne wśród garderoby Bpa J. Matulewicza - atłas jedwabny, haft nicią jedwabną i metalową, wnętrze wypełnione skórą safinową, podeszwa i obcasy ze skóry wołowej; wykonała Pracownia Mistrza P.B., ręczny wyrób europejski z XX w. Mogły również być darem pamiątkowym papieża Piusa XI.

  skarpety

  Skarpety i Rękawiczki fioletu biskupiego z liniowym ornamentem Bpa J. Matulewicza - przędza jedwabna; import z Włoch; XX w.

  biret i piuska

  Piuska filetu biskupiego Bpa J. Matulewicza - wierzch jedwabny, spód ze skórki safinowej; wytwórnia wileńska z przed 23 X 1918 r. Biret fioletu biskupiego Bp. J. Matulewicza - ryps jedwabny, podszewka jedwabna, usztywnienie ze skóry cielęcej, pompon z jedwabiu naturalnego; surowiec importowany z Włoch, XX w. - wykonała Pracownia Krawiecka - Tercjarze Krakowskie Przedmieście - Warszawa.

  Ekspozycja niniejsza obejmuje przedmioty należące do Błogosławionego Jerzego Matulewicza z okresu Jego biskupstwa w Wilnie. W tym okresie 1918-1925 diecezja wileńska należała do polskiej administracji kościelnej, stąd Biskup wileński należał do Konferencji Biskupów Polskich. Uczestniczył więc w ich spotkaniach w Gnieźnie (1919), w Częstochowie (1920 i 1922), w Krakowie (1920) i w Warszawie. Uczestniczył też w uroczystościach z udziałem Konferencji Biskupów Polskich. Od końca lipca 1925 roku do swojej śmierci 27 stycznia 1927 roku już się w Polsce nie pojawił.

  Znajdujące się przy przedmiotach adnotacje:
  "własność bp. Jerzego Matulewicza" z datą 22 lutego 1927 r. i podpisem Ks. Kazimierza Bronikowskiego MIC, wikariusza generalnego Marianów dają gwarancję autentyczności ich jako relikwii II stopnia, znajdujących się na terenie Polski.

  Warto zauważyć, że wszystkie przedmioty, stanowiące biskupią garderobę, są wykonane z surowca naturalnego: jedwabiu, bawełny, wełny lub lnu, z elementami ze skóry cielęcej lub wołowej.

  Pozostaje sprawą nie wyjaśnioną, czy te przedmioty znajdowały się w Warszawie, czy raczej, po wyjeździe Biskupa do Rzymu w lecie 1925 roku, zostały z Wilna przywiezione na warszawskie Bielany.
  Wiadomo, że część garderoby przewieziono z ul. Pięknej 24 na Bielany. Znana jest notatka bpa Jerzego Matulewicza w liście do ks. Jana Krisciukaistisa z Rzymu /25 października 1925/:
  "Należy uprzedzić, żeby na Bielanach nie rozrzucono moich rzeczy". Biskup J. Matulewicz, po swoim wyjeździe do Rzymu dał upoważnienie ks. Janowi Krisciukaistis na uporządkowanie Jego rzeczy w Wilnie. Wiadomo, że nie wszystko mogło być przesłane na Litwę. Biskup proponował np. zatrzymane na granicy książki, przesłać na Bielany lub komuś podarować.


  Umieszczone w tej ekspozycji przedmioty Błogosławionego Jerzego Matulewicza zapewne były milczącymi świadkami ciężkiej próby Jego wierności Chrystusowemu przykazaniu: "Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują" (Mt 5, 44).
  Błogosławiony Jerzy Matulewicz, bardzo trudny okres walk o narodową tożsamość na Wileńszczyźnie (grudzień 1918 - lipiec 1925), musiał przeżyć w tym środowisku, próbując uzdrowić duszpasterską posługą stosunki międzyludzkie, naznaczone nacjonalizmem. Godne czci i podziwu jest Jego pokorne, roztropne męstwo w miłości, świadczące o wielkiej uległości Bogu w Trójcy jedynemu tego Błogosławionego Odnowiciela Marianów i Założyciela Zgromadzenia Sióstr Ubogich Niepokalanego Poczęcia NMP, Biskupa Wileńszczyzny i Założyciela Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii, zakonnika i czciciela Niepokalanej.
  odsylacz

© BJM
Tutaj wpisz treść dokumentu