Edycja kielecka 46/2004 W Edycji kielecka 46/2004 ukazał się artykuł pt.:

  BŁ. JERZY MATULEWICZ
  WOBEC ŻYCIA KONSEKROWANEGO

  autorstwa Marii Potockiej

  23 października br. w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach odbyła się sesja naukowa poświęcona bł. Jerzemu Matulewiczowi w 100. rocznicę jego pierwszych kontaktów z żeńskim życiem konsekrowanym. Na seminarium licznie przybyły przedstawicielki żeńskich zgromadzeń zakonnych z całej Polski. Głównym organizatorem sesji było WSD i Zgromadzenie Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii w Polsce. Sesję poprzedziła Msza św. w intencji kanonizacji bł. J. Matulewicza. Homilię wygłosił prowincjał Marianów ks. Andrzej Pakuła MIC.

  CZYTAJ WIĘCEJ  W Służbie Miłosierdzia w czasopiśmie "W Służbie Miłosierdzia" oraz na portalu "Opoka.pl" ukazał się artykuł s. Ewy Orzechowskiej SJE pt.:


  BŁOGOSŁAWIONY JERZY MATULEWICZ - WZÓR KAPŁANA

  Słowo do Przyjaciół Zgromadzenia Sióstr Eucharystek w roku kapłańskim

  Pragnę dziś razem z Wami przyjrzeć się sylwetce bł. Jerzego Matulewicza jako kapłana — świętego kapłana. Niech on będzie dla nas wzorem kapłaństwa, kiedy usłyszymy czasem o niechwalebnych postawach kapłanów. Także przez jego wstawiennictwo polecajmy Bogu wszystkich kapłanów, gdyż jest on wzorem kapłana według Serca Bożego.

  Ksiądz Jan Sobczyk wspomina, że bł. Jerzy "odprawiał Mszę św. z wielkim skupieniem i pobożnością. Podobnie gdy mówił do kapłanów lub studentów, czuło się ogień, co musiał gorzeć w nim, skoro i nas zapalał". A ks. Zenon Kalinowski tak pisał o nim: "Doskonałością jego życia kapłańskiego i miarą jego wyrobienia duchowego i społecznego był stosunek człowieka do człowieka oparty na prawdziwej, niezakłamanej miłości bliźniego. Coś z niego promieniowało, emanowało i do niego pociągało. Jego prostota i życzliwa postawa budziła szacunek i zachęcała do radosnego przyjmowania treści, które przekazywał. Budował nas swoją pobożnością".

  CZYTAJ WIĘCEJ  odsylacz

© BJM